مقدمه

کجا رفته اید، چکار کرده اید، چه خورده اید، با چه کسی بوده اید.

این موضوع اصلی استوری اینستاگرام است! که این روز ها بسیار پر طرفدار شده است.

در ادامه قصد دارم مجموعه ای از سوال های کلی در مورد قابلیت استوری اینستاگرام را توضیح دهم.

استوری اینستاگرام چیست؟

 بخشی است که به کاربران اجازه می دهد عکس یا فیلمی را در بخش Story اکانت خود به اشتراک بگذارند. استوری شما را فقط فالوور های شما می بینند و هر استوری فقط 24 ساعت قابل دیدن است و بعد از آن حذف می شود.

مدت زمان استوری اینستاگرام چقدر است؟

همان طور که در بالا گفتم استوری اینستاگرام به مدت 24 ساعت روی اکانت شما باقی می ماند. در مورد ویدئو نیز، هر اسلاید از استوری می تواند 15 ثانیه ویدئو را در خود جا دهد. پس اگر ویدئو شما از 15 ثانیه بیشتر باشد در قالب چند اسلاید نمایش داده خواهد شد. اگر به دنبال گذاشتن فیلم طولانی در استوری اینستاگرام هستید بهتر است ویدئو خود را به تکه های 15 ثانیه ای تقسیم کنید و سپس آن ها را آپلود کنید تا پشت سر هم و بدون وقفه نمایش داده شود.

چگونه استوری اینستاگرام را ببینیم؟

ممکن است بگویید این دیگر چه سوالی است؟! ولی حقیقت این است که کسانی که به تازگی عضو اینستاگرام شده اند، ممکن است ندانند که چگونه این کار را انجام دهند.

برای دیدن استوری اینستاگرام فقط کافی است که اپلیکیشن اینستاگرام خود را باز کرده و در بالای صفحه اصلی روی لیستی دایره های بالای صفحه لمس کنید. با این کار استوری های دوستان شما پشت هم به نمایش در خواهند آمد. می توانید روی ضربدر کلیک کنید تا از استوری ها خارج شوید.

چگونه یک استوری را دوباره ببینیم؟

همان طور که در بالا گفتم با لمس دایره ها در بالای صفحه اصلی می توانید استوری های دوستانتان را ببینید. ولی وقتی یک استوری را ببینید، آن استوری از لیست استوری های بالای صفحه حذف می شود.

حالا ممکن است بخواهید یک استوری را دوباره ببینید!

برای اینکار کافی است که پروفایل فرد مورد نظر را باز کرده و روی دایره عکس او لمس کنید. با این کار می توانید استوری او را مجدد ببینید. اما توجه داشته باشید که اگر 24 ساعت زمان استوری گذشته باشد و حذف شده باشد، راهی برای دیدن مجدد آن وجود ندارد!

چگونه در اینستاگرام استوری بگذاریم

حال به سوال اصلی رسیده ایم! روش گذاشتن استوری در اینستاگرام!

برای اینکار باید روی دایره عکس خودتان که در بالا و سمت چپ صفحه میبینید لمس کنید. همچنین می توانید صفحه اصلی را به سمت راست بکشید تا خیلی سریع به صفحه استوری ببرید.

اولین صفحه ای که برای شما باز می شود صفحه دوربین است. می توانید از هر چیزی که می خواهید عکس بگیرید و آن را استوری کنید. اگر می خواهید از گالری خود عکسی را انتخاب کنید، روی مربع کوچک سمت چپ و پایین صفحه لمس کنید تا به گالری برده شوید. حال فقط باید عکس مورد نظر خود را انتخاب کنید.

بعد از انتخاب عکس در صورت تمایل می توانید استیکر یا گیف اضافه کنید یا متن خاصی را نوشته یا شخص خاصی را تگ کنید. (توجه داشته باشید که برای اضافه کردن گیف باید از ابزار تغییر دهنده آی پی استفاده کنید!)

بعد از اتمام کار روی گزینه Send to در پایین صفحه لمس کنید. حالا می توانید استوری را برای همه دوستان یا فقط برای افراد خاصی بگذارید. اگر روی گزینه Share مقابل Your Story لمس کنید، استوری برای همه فالور های شما قابل مشاهده خواهد بود. و تمام!

چگونه چند عکس در استوری بگذاریم؟

همانطور که در استوری های دوستانتان دیده اید، اینستاگرام به شما اجازه می دهد که هر تعداد که دوست دارید عکس یا ویدئو را استوری کرده تا دوستانتان بتوانند آن ها را یکی پس از دیگری ببینند. برای اینکه بتوانید چند عکس را استوری کنید، هنگامی که طبق روش بالا به گالری خود رفتید، می توانید گزینه Select Multiple را از گوشه سمت چپ و بالای صفحه انتخاب کرده و سپس هر تعداد که مایل هستید عکس انتخاب کنید.

اگر در حال حاضر یک استوری را پست کرده اید و می خواهید یکی دیگر اضافه کنید، دیگر نباید روی عکس خود لمس کنید چون با این کار استوری خودتان نمایش داده می شود! کاری که باید بکنید این است که صفحه اصلی را به سمت راست بکشید تا بتوانید عکس جدیدی را به استوری خود اضافه کنید.

چه کسی استوری من را دیده است؟

آموزش گذاشتن استوری اینستاگرام

یکی از قابلیت های هیجان انگیز استوری اینستاگرام این است که به شما می گوید چه کسانی استوری شما را دیده اند!

برای اینکه ببینید کدامیک از دوستانتان استوری شما را دیده اند کافی است استوری خود را باز کنید و صفحه را به بالا بکشید. با این کار خیلی راحت می توانید ببینید چه کسانی استوری شما را دیده اند!

چگونه استوری خود را برای افرادی خاص ببندیم؟

آموزش گذاشتن استوری اینستاگرام

بی شک یکی از بهترین ویژگی های اینستاگرام این است که به شما اجازه می دهد افراد خاصی را تعیین کرده و به آن ها اجازه ندهید که استوری شما را ببینند! به بیانی دیگر، می توانید استوری خود را برای آن ها ببندید.

برای این کار مراحل زیر را طی کنید:

 • پروفایل خود را باز کنید.
 • به بخش تنظیمات یا Settings بروید.
 • به بخش Privacy and Security بروید.
 • در صفحه بعدی گزینه Story Controls را انتخاب کنید.
 • روی اولین گزینه، Hide Story From، لمس کنید.
 • حالا می توانید لیست دوستانتان را ببینید. هرکسی که مایل هستید را انتخاب کنید.
 • روی گزینه Done در بالای صفحه لمس کنید. حالا دوستانی که انتخاب کرده اید نمی توانند استوری شما را ببینند.

چگونه پیام ها را برای استوری خود ببندیم؟

آموزش گذاشتن استوری اینستاگرام

 

وقتی که دوستانتان استوری شما را می بینند، می توانند در پایین صفحه یک مستطیل برای تایپ پیام ببینند. با ارسال پیام در این قسمت آن پیام مستقیما به دایرکت شما ارسال خواهد شد و در واقع یک چت خصوصی بین شما و آن شخص شروع می شود. امّا به هر دلیلی شاید مایل باشید که امکان پیام دادن برای استوری را ببندید تا کسی نتواند مستقیما از روی استوری شما با شما وارد چت شود. برای این کار باید مراحل زیر را طی کنید:

 • پروفایل خود را باز کنید.
 • به بخش تنظیمات یا Settings بروید.
 • به بخش Privacy and Security بروید.
 • در صفحه بعدی گزینه Story Controls را انتخاب کنید.
 • در بخش Allow Message Replies می توانید سه بخش را ببینید.
 •  Your Followers، به این معناست که فقط فالوور های شما می توانند پیام بفرستند.
 •  Followers you Follow Back، به این معناست که فالوورهایی که شما هم آن ها را فالوو کرده اید می توانند پیام بفرستند.
 •  Off، به این معناست که هیچ کس نمی تواند برای شما پیام بفرستد.

توجه داشته باشید که اگر پیام ها را برای استوری اینستاگرام ببندید به این معنا نیست که دیگر هیچکس نمی تواند به شما پیام دهد! این کار صرفا باعث می شود که به اصطلاح نتوانند روی استوری شما ریپلای بزنند، ولی همچنان می توانند از طریق دایرکت به شما پیام بدهند!

چگونه استوری خود را پاک کنیم؟

تا الان فهمیدیم که استوری ها به صورت خود به خود بعد از 24 ساعت حذف می شوند. اما اگر بخواهیم زود تر یک استوری را حذف کنیم باید چکار کنیم؟

خیلی ساده است! استوری خود را باز کنید، روی گزینه سه نقطه و More در گوشه پایین صفحه لمس کنید و سپس گزینه Delete را بزنید. با این کار استوری شما برای همه پاک خواهد شد!

چگونه یک استوری خود را برای همیشه نگه داریم؟

خوب تا اینجای مقاله بارها تکرار کردم که استوری شما بعد از 24 ساعت حذف می شود!

حال اگر بخواهیم یک استوری خاص را برای همیشه روی پروفایل خود نگه داریم باید چکار کنیم؟

استوری اینستاگرام بخش ویژه ای دارد به نام Story Highlights. برای دسترسی به این بخش وارد پروفایل خود شوید و دقیقا زیر اطلاعات پروفایلتان می توانید این بخش را ببینید. اگر روی + لمس کنید تمام استوری هایی که تا به حال گذاشته اید از آرشیو اینستاگرام برای شما نمایش داده خواهد شد (چی؟! اینستاگرام همه رو آرشیو می کنه؟؟؟ باید بگم بله!). حالا می توانید هر استوری که مایل هستید را انتخاب کنید و آن استوری برای همیشه در پروفایل شما خواهد ماند.